מיחזור וטיהור מים אפורים :שאלות נפוצות (F.A.Q)

פתרון חדשני (ולא חדש) מאפשר למחזר את המים האפורים, שבמצב רגיל זורמים לביוב, ולהשתמש בהם להשקיית הגינה. מיחזור המים מתבצע לאחר שעברו טיהור ביולוגי באמצעות צמחי מים ובאמצעות מערכות ייעודיות, המביאות את המים לאיכות השקייה גבוהה ביותר. קיימת אי בהירות רבה לגבי נושא מיחזור המים האפורים וגופים רבים מציעים פתרונות למיניהם , חלקם איכותיים וחלקם חסרי כל ערך איכותי.

ש. מהם מים אפורים ומהם מים שחורים.
ת. מים אפורים הם המים שנעשה בהם שמוש בבית במקלחות, באמבטיות, בג'קוזי (למי שיש...), בכיורים, במכונת הכביסה ובמדיח. אלו למעשה כלל המים הביתיים, למעט מי השרותים, שהם המים השחורים.

ש. מהי התרומה הכמותית של "צרכני המים" השונים שבבית למים האפורים ?
ת. לפי נתוני רשות המים, הצריכה הביתית משתנה מאדם לאדם ונעה בין 100 ל-230 ליטר לנפש ביום, ובממוצע כ-165 ליטר. התפלגות הצריכה לשימושים ביתיים : (הכמויות מתייחסות לנפש ליום :

השימוש ליטרים אחוזים
הדחת אסלות 55-60 35%
שתייה 30 20%
רחצה 55-60 35%
כביסה וניקיון 8 5%
גינון 8 5%

ש. מהו עקרון הפעולה של מערכת הטיהור באמצעות צמחי מים ?
ת. עקרון הפעולה של המערכת מתבסס על תכונתם הייחודית של צמחי המים לקלוט חמצן מהאויר ולהעבירו לבית השורשים. בסביבה רווית החמצן של השורשים מתפתחים מיקרואורגניזמים שונים ובקטריות למיניהן ואלו הם בעלי יכולת פרוק וספיחה מדהימים של רעלים וגורמים פתוגניים.

שיטת טיהור זאת נכנסה לשימוש באירופה בשנות הששים של המאה הקודמת תחת השם "Constructed Wetland" ומשם עברה לארצות אחרות רבות ברחבי העולם.

ש. האם ניתן להשקות את הגינה במים אפורים שלא עברו תהליך טיהור ?
ת. מים אפורים שלא עברו טיהור עלולים לגרום לזיהום מי התהום היות ומרכיבי הסבונים לרחצה וכביסה , בתוספת מרכיבים מזהמים אחרים (שומנים, חמרי נקוי למיניהם, מרכיבים פתוגניים וכו') אינם עוברים כל תהליך פירוק. בנוסף, צמחיית הגינה עלולה להפגע קשות מחמרים אלו.

ש. האם ניתן להתקין מערכת לטיהור מים אפורים בכל בית ?
ת. ניתן להתקין בכל בית פרטי בו ניתן לבצע הפרדה בין המים האפורים למים השחורים. זהו תנאי הכרחי להתקנת מערכת טיהור. לשם כך יש להזמין אינסטלטור מנוסה, או לבדוק עם הקבלן שבנה, ולראות אם קיימת הפרדה, ובמידה ולא, מה כרוך בביצועה. יש בתים שביצוע ההפרדה בהם הוא משימה קלה, וכאלה שהמשימה ממש מורכבת ויקרה.

לבעלי בתים שביתם נמצא כרגע בתהליך בניה, יש לוודא שמערכות הצנרת של המים האפורים והשחורים מופרדות . באופן אידיאלי יש להגיע למצב שכל המים האפורים מתנקזים לצנור אחד טרם הגיעם לשוחת הביוב . עלויות ההפרדה בעת בניית בית הן ממש שוליות.

ש. איני מסוגל לבצע הפרדה מלאה. האם כדאי להתקין מערכת טיהור כשקיימת רק הפרדה חלקית ?
ת. תלוי בנפח המים המופרדים. במידה וניתן להפריד לפחות את מי המקלחות, אזי הנפח המתקבל הוא משמעותי ושווה השקעה במערכת. לגבי מדיח ומכונת כביסה בלבד- הכדאיות מאוד נמוכה.

ש. מה כרוך בהתקנת מערכת טיהור מים אפורים באמצעות צמחי מים ?
ת. המערכת מורכבת משלושה אלמנטים מרכזיים : מיכל הפרדה, בריכת טיהור ומיכל איסוף.

ש. מהו מיכל ההפרדה ומה תפקידו במערכת ?
ת. מיכל הפרדה הטמון בקרקע ולתוכו מוזרמים המים האפורים לאחר שנעשה בהם שמוש בבית. במיכל ההפרדה מתבצעת הפרדת החלקיקים הגסים שבמים. שערות, שאריות חול מהים, חול מהגינה, חלקיקי סיבים ממכונת הכביסה, שאריות מזון מהמדיח וכו' שוקעים בתחתית המיכל. משקעים אלו יש לשאוב באמצעות "ביובית" אחת למספר שנים.

ש. מהי בריכת הטיהור ?
ת. בבריכה זאת מתבצע סינון וטיהור המים באמצעים מכניים וביולוגיים. בריכת הטיהור מכילה מצעים ייעודיים המאפשרים , מחד,סינון מכני, ומאידך, משמשים מצע גידול לצמחי מים בעלי יכולות טיהור. המצעים הם שילוב מוכח של סוגי אגרגטים שונים במספר גדלים. המצעים שקועים במים, אך המים אינם חשופים וגובהם נמוך משכבת המצע העליונה.

במצעי הגידול נשתלת צמחיית המים הייחודית והייעודית שבשורשיה מתבצע פרוק ביולוגי של המרכיבים המזהמים הנמצאים במים.

ש. מהו מיכל האיסוף ?
ת. מיכל האיסוף, שהוא האלמנט הסופי של המערכת, קולם לתוכו את המים, לאחר שעברו את תהליך הטיהור בבריכת הטיהור.מים אלו משמשים להשקיית הגינה באמצעות שאיבתם בעזרת משאבה.

ש. מה גודל השטח הנדרש להתקנת מערכת טיהור מים אפורים ?
ת. גודל היחידות נגזר מכמות המים המטוהרת. למשפחה בת 4 נפשות, למשל, השטח הנדרש הוא כ-10 מ"ר, וכחצי ממנו משמש כבריכה אסטתית עם צמחה וצמחים מרשימים.

ש. כמה ניתן לחסוך בשימוש במערכת ?
ת. המערכת מאפשרת חיסכון של כ-65% מצריכת המים הביתיים הכוללת.

כדי לכמת את החיסכון הכספי הנובע מעצם השימוש בה, יש להשתמש בכמות המים הנחסכת והנמצאת בחריגה. תעריפי המים החדשים למשקי בית שצריכת המים בהם חורגת מהכמות המוקצבת (16 מ"ק לחודש למשפחה בת 4 נפשות) אמורים להכנס לתוקף החל מ15/7/09 וכוללים " היטל צריכה עודפת" של 20 ₪ (!) למ"ק, וזאת נוסף לתעריף המים שבחריגה שגובהו כ- 8 ₪ נוספים למ"ק.

תעריפים אלו מביאים את מחיר המים שבחריגה לכ- 28 ₪ (!) למ"ק.

כדוגמא, משפחה בת 4 נפשות שצריכת המים הביתיים שלה , לא כולל השקיה, עומדת על 16 מ"ק לחודש , עשוייה לחסוך כמות מים של כ-11 מ"ק לחודש , בהם ניתן להשתמש להשקייה , בחסכון של כ- 28 ₪ למ"ק , או , חסכון כולל של כ- 300 ₪ (!) לחודש.

באדיבות:
נימפיאה אקולוגיה
054-4516699