בריכות הנוי - מימד חדש בגן

לא בכדי בתורת הפנג שווי, אלמנט מים בגינת הבית יש לו השפעה ממשית על החיים בו.
מגוון בריכות הנוי, שניתן לבנות בגינת הבית, הוא אינסופי. בריכות, שקועות ,או מוגבהות. עגולות, מרובעות או בעלות כל צורה שהיא. בריכות קטנות או גדולות בריכות הבנויות מאבן פראית ,או אבן מסותת. מאדני רכבת,או מבטון. בריכות המשולבות עם נחל קטן , מפל אחד או יותר , או מזרקה. בריכות המוארות בלילה באור קסום.

שאלות נפוצות:

מה כרוך בהתקנת בריכת נוי בגינת הבית ?
השאלות והתשובות הבאות יאפשרו לבעל/ת הגינה המתלבט למצוא את דרכו במבוך הבריכות .

האם הזמן הנוכחי – תקופת משבר המים הפוקד אותנו בכל חומרתו - הוא זמן ראוי להתקנת בריכה ?
למרבית הפליאה – להוספת בריכת נוי לגינה אין כל השלכה על צריכת המים . פרט להתאיידות , שהשפעתה זניחה , מי הבריכה ממוחזרים ואינם הולכים לאיבוד.

מה בקשר ליתושים ?
הדברה ביולוגית היא התשובה . הכנסת דגים מסוג גמבוזיות , האוכלים את ביצי היתושים , עונה באופן מוחלט על הבעיה.

כיצד לקבוע את מיקום הבריכה ?
מומלץ כי מיקום הבריכה יענה על מספר דרישות : רצוי שהבריכה תמוקם בקירבת פינת הישיבה, ולא במקום מרוחק ונסתר . זאת כדי למצות את ההנאה ממנה. מיקומה בקרבת הכניסה לבית אף הוא ראוי ומאפשר את חווית הקשר השוטף עם הבריכה. על הבריכה להיות באזור מואר. המינימום הנדרש מבחינת אור הוא אזור חצי מוצל – וזאת כדי לאפשר פריחה נאה והתפתחות צמחיית המים. אזור מוצל לחלוטין אינו מומלץ.

מה גודל הבריכה המומלץ ?
המינימום הנדרש לבריכה בתנאי האקלים בארץ הוא 3 – 4 מ"ר. העיקרון המנחה לגבי גודל הבריכה הוא, שבגודל קטן מדי- קשה ביותר להגיע לאיזון ביולוגי (שווי משקל בין מרכיבי הבריכה השונים – צמחייה , אצות , ירוקת , דגים , איכות מים , צלילות ) .

סוג בבריכה וסגנונה:
ניתן לחלק את הסגנונות למעוצבים (צורות סימטריות , מלבנים , ריבועים , עיגולים , אליפסות , אובלים) ולטבעיים, חסרי צורה מוגדרת , צורת כליה וכו'. על סגנון הבריכה להשתלב בסגנון הגינה . וכמובן , לענות על דרישות הסגנון של בעל/ת הבית.

שקועה או מוגבהת ?
.גם כאן לאופי הגן משקל רב . בריכה שקועה היא בד"כ בעלת אלמנטים יותר טבעיים ואילו בריכה מוגבהת היא מסוגננת יותר.

אבנים לדופן ולמסגרת הבריכה:
מגוון האבנים הוא רחב ביותר ותקצר היריעה מלתאר אותו. בקצרה – אבני לקט , אבני כורכר , אבני שכבות , אבני בזלת ואבני "חירבות", הן הפופולריות ביותר. את האבנים ניתן לקבל בגדלים , איכויות ועיבודים שונים.

שיטות איטום :
קיימות מספר שיטות אטום מובילות :

יריעות אטום – אטום הבריכה מתבצע באמצעות יריעות pvc מיוחדות העמידות בכל תנאי מזג אויר, שמש ,גשם וקור , המכסות את הדפנות והקרקעית. שיטה זאת מאפשרת להגיע לכל צורה / גודל נדרשים ובנוסף , יחסית , אינה יקרה.

יציקות בטון - בשיטה זאת מוסיפים תוספי אטום מיוחדים לבטון וניתן להשתמש בטכניקות יציקה שונות. הפעלת השיטה יקרה . הבעייתיות בשיטה זאת היא הסדקים העלולים להיווצר בעת תזוזות הקרקע . איתורם ותיקונם של אלה הוא מורכב ויקר.
בריכות פלסטיק יצוקות – אלו בריכות העשויות ממשטחי פלסטיק.
הבריכות יצוקות מראש בצורות ובגדלים שונים ויתרונן בפשטות התקנתן. חסרונן הוא בעלותן הגבוהה ומגבלות גודל וצורה.

איזה ציוד נדרש כדי לשמור על איכות המים ?
אם כי ניתן להקים בריכה גם ללא כל ציוד נלווה ועדיין להגיע לאיזון ביולוגי של הבריכה – הרי אופציה זאת אינה מומלצת היות ופרק הזמן הנדרש להגיע לאיזון עלול להיות ארוך ביותר – ואף אז לא ניתן להגיע לאיכות מים אחידה לאורך זמן. הציוד הבסיסי הנדרש הוא משאבה , פילטר ובנוסף –פילטר UVמיוחד המיועד למנוע היווצרות ירוקת .
קיימים בשוק סוגי ציוד רבים באיכויות , הספקים ועלויות שונות .
מומלץ לבחור בציוד מקצועי ייעודי לבריכות נוי. ציוד זה , אם כי יקר יותר – הוא אמין ב יותר , מגיע עם אחריות למספר שנים ובנוסף –עלות הפעלתו נמוכה יותר משמעותית ויעילותו גבוהה.

מה עם צמחיית מים ?
הנימפיאות – שושנות המים המרהיבות – הן " אזרחיות הכבוד " בכל בריכת נוי שבעליה מתהדרים בה.ניתן להשיג סוגים שונים, כאלה הפורחות ביום וכאלה שבלילה , גדולות , קטנות ובמגוון צבעים.פריחתן מתחילה באביב ומסתיימת בסתיו. עבור הנימפיאות נדרש עומק מים של 60 – 70 ס"מ.
בנוסף- קיימים צמחי גדה רבים הדורשים עומק מים של כ-30 ס"מ. הטיפוסיים ביותר הם אירוס המים , פונדטרייה ,בציץ , פפירוס וגומא.

מה לגבי דגים ?
דגי הזהב הרגילים הם העמידים ביותר בתנאי הארץ ושורדים את החורף המקומי ללא כל קשיים
הם משתלבים יפה בבריכה וניזונים משאריות צמחים , אצות ולכלוכים למיניהם – מה שמאפשר להימנע מהאכלתם באופן מוחלט. דגי הקוי - הקרפיונים הצבעוניים הענקיים , הם מרשימים ביותר. הבעייתיות בגידולם נובעת בכך שהם מחסלים את כל צמחיית המים שבבריכה ובנוסף , דורשים מערכות סינון מיוחדות.

כיצד מתחזקים בריכת נוי ?
התחזוקה ממש מינימלית. פרט לניקוי הפילטר אחת למספר שבועות , פעולה פשוטה לכשעצמה ,כמעט ואין נדרשת תחזוקה שוטפת.
דילול צמחייה , אם בכלל , נדרש אחת לעונה ופעולות ניקוי אחרות כמעט ואינן נדרשות.

נכתב ע"י יורם תוינה.