עציצי מים

לעציצי מים נדרשים מספר תנאים בסיסיים :

בחירת עציץ / כלי קיבול מתאים
יש לדאוג לכלי קיבול בגודל המאפשר התפתחות נאותה של צמחי המים .
מומלץ להשתמש בעציצים בעלי קוטר מינימלי של 50-60 ס"מ ועומק מינימלי של 40-50 ס"מ .
יש לוודא שהעציץ יהיה אטום למים ובמידה ואינו - לאטום אותו באמצעות יריעות בריכה מיוחדות או חמרי איטום אותם ניתן להשיג בחנויות לחמרי בנין.

מצע שתילה ודשן
מומלץ להשתמש במצעי שתילה של אבן דולומיט או בזלת גרוסה ודשן אורגני או דשן נוזלי מיוחדים לצמחי מים . פריטים אלו ניתן להשיג במשתלות המוכרות צמחי מים או בחברות המתמחות בבריכות נוי.

צמחי מים
ניתן למעשה לשתול בעציץ מים כל צמח מים המסוגל להתפתח במגבלת עומק העציץ.
צמחי המים נחלקים למספר קבוצות :
צמחי גדה : אלו צמחים שניתן לשתול בעומק מים נמוך של 10-30 ס"מ וכוללים צמחים כאירוס המים , פונדטריה , גומא למינהו , שבטבט , פפירוס , פפירוס הספן וקאלות מים.
נימפיאות : פריחתן המרשימה וצבעיהן המרהיבים זיכו אותן בתואר מלכות הבריכה. לנימפיאות סוגים שונים- נימפיאות יום ונימפיאות לילה ,טרופיות וסובטרופיות , מיניאטוריות וגדולות. בד"כ העומק המינימלי הנדרש לגידול נימפיאות הוא כ- 60 ס"מ. מעטות הן הנימפיאות המסתפקות בעומק מים נמוך יותר. מהבודדות הקיימות, נציין את הנמפיאה דוביניאנה , בעלת פרחים תכולים קטנים ואת הנימפיאה כרומטלה , בעלת פריחה צהובה או לבנה. את שתי אלו ניתן לשתול בעומק של כ-30 ס"מ ותכונה זאת מאפשרת שתילתן בעציצי מים. צמחים צפים : אלו צמחים ששורשיהם צפים במים ואינם זקוקים לשתילה. המוכרים שבהם הם היקינטון וחסת המים.

בעת שתילת הצמחים בעציץ, יש לדאוג לשילוב נאות. אין להעמיס את העציץ במספר רב של צמחים מפאת גודלו המוגבל ומומלץ לשתול כ: 2-3 צמחי גדה ולשלבם עם נימפיאה ננסית מסוג דוביניאנה או כרומטלה, או עם יקינטון המים.

תנאי שמש ואור
צמחי מים ובמיוחד נימפיאות , זקוקים לתנאים של "חצי צל". כלומר- מספר שעות שמש ביום. במידה ולא ניתן לספק תנאים אלו , ניתן לשתול צמחים העמידים בצל מלא, אם כי גם כאן נדרש אור רב. נציין בקבוצה זאת את אירוס המים והפונדטריה.
יש לציין, כי בתקופת החורף נמצאים הצמחים בתרדמת חורף ומתעוררים ללבלוב ופריחה בתקופת האביב.

דגים והגנה נגד יתושים
מים עומדים הם כר רביה אידיאלי ליתושים . כדי למנוע התרבות יתושים בעציצי מים , יש להכניס לעציץ מספר דגי גמבוזיות , הטורפים את ביצי היתושים ובכך מונעים התרבותם.
כמו כן ניתן לגדל במימי העציץ גם דגי זהב.

באדיבות יורם תוינה
נימפיאה-עיצוב,תכנון ובצוע בריכות נוי ומפלי גן.
שבי ציון