ציוד לבריכות נוי


בריכה העשויה מיציקת פלסטיק , המוגבלת לצורות וגדלים מסויימים, מעצם טבעה אינה דורשת התייחסות לנושא האיטום .
לעומת זאת , בריכה הבנוייה מיריעות איטום מחייבת בחירה של החומר המתאים ועוביו. היריעות הייעודיות לכך הן יריעות PVC או יריעות EPDM .
שני סוגי היריעות מתאימים לבניית בריכות, כשיריעות ה-EPDM בד"כ מגובות באחריות יצרן ארוכה יותר (20 שנות אחריות לעומת 15 שנים ל PVC ) , נוחות יותר לעבודה וגם יקרות יותר.
בחירת עובי היריעה נעשית בד"כ בהתאם לגודל הבריכה. העוביים נעים ביו 0.5 מ"מ ל 1 מ"מ. בבריכות קטנות ניתן להשתמש בעוביים הדקים וככל שגודל הבריכה עולה- יש להשתמש בעובי גדול יותר.
פריט נוסף הקשור ביריעות האיטום הוא היריעה הגיאוטכנית הנפרשת מתחת ליריעת האיטום ומשמשת כהגנה ליריעות האיטום מאבנים חדות ושרשים.

השלב הבא בבחירת ציוד לבריכת הנוי הוא בחירת מערכת הסיחרור והסינון . מערכת זו כוללת בעיקרה את המשאבה, הפילטר ומערכת ה- UV (Ultra Violet).
גם כאן גודל הציוד נגזר מגודל ונפח הבריכה.
בחירת המשאבה מתייחסת לסוג המשאבה (טבולה או חיצונית), בצועי המשאבה , המתייחסים לספיקת המים ש,היא מעבירה, לעומד המשאבה, לצריכת החשמל והתאמתה ליישום הנדרש,
בד"כ נהוג להשתמש בבריכות נוי במשאבות טבולות , שהתקנתן והפעלתן פשוטה וזולה יותר ומידת התאמתן לשימוש המיועד גבוהה יותר.
לגבי ביצועי המשאבה המיועדת לסחרור מי הבריכה, יש לבחור משאבה שביכולתה לסחרר כפעם וחצי את נפח המים בבריכה במהלך שעה. דרישה זאת, בשילוב פילטר ראוי תביא לשמירה על איכות מים גבוהה. בנוסף,על המשאבה לספק את המים לגבהים הנדרשים לנקודות הנביעה השונות ולמפלים הנופלים לבריכה.
משאבות המיועדות להפעלת מיזרקות בנויות בד"כ באופן המאפשר את חיבור ראש המיזרקה למשאבה ועל ספיקתן להיות תואמת את דרישות ראש המיזרקה.
נקודה נוספת לבחינה היא צריכת החשמל של המשאבה. צמצום בצריכת החשמל, מלבד היותו חיובי מבחינה סביבתית, מוריד גם את עלויות החשמל הכרוכות בתפעול הבריכה.
המודעות לנושא הביאה מספר יצרנים לפתח משאבות יעילות ובעלות הספק נמוך במיוחד. משאבות אלו עשויות להביא לחיסכון ניכר בצריכת החשמל, ולאורך זמן, למרות מחירן הגבוה מעט, השמוש בהן מצדיק את עצמו.
בשוק קיים כיום מבחר גדול ביותר של משאבות , המיוצרות ע"י יצרנים שונים ובאיכויות שונות.
היות ובריכה הנבנית באופן איכותי מיועדת לשרוד שנים ארוכות, יש לבחור ציוד איכותי, המיוצר ע"י יצרן מוכר ואמין ומגובה באחריות ארוכה . יצרני משאבות מובילים מתחייבים לתקופות אחריות של 3–5 שנים.
ציוד מקצועי ברמה גבוהה עלותו בד"כ יותר גבוהה, אך ללא ספק, לאורך זמן, ההשקעהמשתלמת.
לגבי בחירת הפילטר, גם כאן נדרשת התייחסות לגבי סוג הפילטר,גודלו ואיכותו.
בעיקרון הפילטרים מתחלקים לשני סוגים : גרביטציה ולחץ. שני הסוגים מאפשרים להגיע לאיכות מים גבוהה והשיקולים לבחירת פילטר כזה או אחר מתייחסים לנושאים כגון גודל הבריכה (פילטרי הלחץ נוחים יותר לשמוש בבריכות קטנות עד בינוניות), שקולים אסתטיים ושיקולים של נוחות תפעול.
אלו העובדים על בסיס גרביטציה מחייבים שגוף הפילטר יהיה מעל מפלס הבריכה, ובמקרים רבים גם מעל לכך, בגובה המפל. גודלו של הפילטר בד"כ גדול ובמקרים רבים מחייב הסתרה באמצעות צמחים או בניית גדר אבנים.
לעומתם פילטרי גרביטציה מאפשרים הטמנה בקרקע ונקויים הרבה יותר פשוט, וברוב המקרים מאפשר שמוש בתהליך שטיפה הפוכה, שם מנוצלת זרימת מי המשאבה לשטיפת הפילטר.
גודל הפילטר נגזר אף הוא מגודל הבריכה ועליו להיות תואם את גודל המשאבה.
גם בנושא הפילטרים קיימים מיצרנים שונים ופילטרים באיכויות שונות ורבות. גם כאן ההמלצה היא לבחור ציוד מקצועי ואמין המגובה אחריות לאורך זמן. בד"כ, יצרנים מובילים מגבים את הפילטרים בשנתיים עד שלוש שנות אחריות.
אלמנט חיוני נוסף בציוד לבריכת הנוי הוא מסנן הUV . מסנן זה, שתפקידו המרכזי הוא למנוע היווצרות ירוקת בבריכה , מורכב מנורת Ultra Violet המותקנת במתקן המאפשר למים לזרום סביבה.
בד"כ מערכת ה- UV מותקנת כחלק מובנה מהפילטר וגודלה, גם הוא נגזר מנפח המים.

הציוד שהוזכר לעיל הוא הציוד הבסיסי ביותר הנדרש להפעלת בריכת נוי. כמובן שקיימים סוגים נוספים של ציוד לבריכת נוי : תאורה עילית ותת מימית, סקימרים למיניהם ,ראשי מיזרקה ,מתקנים לשמירה על מפלס המים ,סקימרים למיניהם השומרים על נקיון פני המים וציוד לתחזוקת הבריכה, כגון שואבי רפש, רשתות, מדידים שונים לאיכות המים ועוד.
אלמנט מרכזי נוסף הכרוך באבזור הבריכה הוא כמובן צמחיית המים וכל הנדרש בשתילתה ותחזוקתה.
נושאים אלו מחייבים אף הם ידע והתעמקות בבחירתם והתייחסות לכך תהיה במאמר נפרד.

באדיבות "נימפיאה אקולוגיה"