בניה עצמית של בריכת נוי - עשה זאת בעצמך

לאותם פריקים של "עשה זאת בעצמך", תהליך העבודה של בניית בריכת הנוי, וכמובן, התוצאה הסופית , מביאים לתחושת סיפוק והנאה מירבית ומתמשכת לאורך שנים ארוכות .

להלן פרוט מתומצת של הצעדים הנדרשים לבניית בריכת הנוי :
1. בחירת מיקום לבריכת הנוי.
1.1. יש לוודא שהבריכה תהיה במקום בולט, נראה לעין , באזור הכניסה לבית או בסמוך לפינת הישיבה. לדוגלים בשיטת הפנג - שווי קיימות הגדרות נוספות המתייחסות למיקום.
מומלץ שבאזור הבריכה יהיה "חצי צל" ,דהיינו, לפחות מספר שעות ביום של שמש.
אזור מוצל לחלוטין אפשרי, אך מחייב בחירה של צמחייה המתאימה לצל.
אזור שאינו מוצל כלל אפשרי אף הוא ומחייב התייחסות מודגשת למניעת ירוקת.

2. תכנון בריכת הנוי.
על התכנון להתייחס לאופי הבריכה וסגנונה , טבעית או "מעוצבת", שקועה או מוגבהת, קביעת הגודל והצורה, אופי זרימת המים, אפשרות שילוב "מפלון" בכניסת המים לבריכה,אזורי שתילה וסוג צמחיה.שלב זה מחייב התייחסות לסוג האיטום (ראה בהמשך) ולקביעת מערכת סחרור וסינון המים.

3. בחירת מערכת הסחרור והסינון בבריכת הנוי.
למערכת הסחרור משקל מרכזי בהשפעה על איכות המים. מערכת סחרור איכותית שנבחרה באופן מקצועי תקנה לבריכה מים איכותיים, שיבואו לידי בטוי בצלילות המים, נקיון הבריכה, איכות הצמיחה של צמחיית המים ואיכות ובריאות הדגים.
3.1. בחירת המשאבה. קיימים סוגים ,איכויות ויצרנים רבים של משאבות לבריכה. בד"כ נהוג להשתמש במשאבה טבולה . על המשאבה להיות מסוגלת לסחרר את נפח המים שבבריכה לפחות פעם וחצי במהלך שעה. לדוגמא : לבריכה בנפח של 2 מ"ק יש לבחור משאבה בעלת ספיקה מינימלית של 3000 ליטר לשעה.
3.2. בחירת הפילטר.
על הפילטר להיות תואם לנפח הבריכה.
3.3. קיימים שני סוגי פילטרים ביולוגיים המיועדים לסינון בריכות נוי : פילטר גרביטציה ופילטר לחץ.
3.3.1. פילטר גרביטציה : המים מוזרמים ממנו לבריכה בגרביטציה. על יציאת הפילטר להיות מעל פני הבריכה, בגובה בו רוצים שהמים יגלשו לבריכה. הפילטרים הללו בעלי איכות סינון גבוהה, אך יש להתמודד עם הסתרת גוף הפילטר, אם באמצעות צמחייה, אבנים וכו'.
3.3.2. פילטר לחץ : הפילטר מאפשר להעביר את המים לבריכה באמצעות לחץ המשאבה המחוברת אליו. תהליך זה מאפשר "לקבור" את הפילטר באדמה ובכך, להסתיר אותו. שיטת הניקוי של פילטרים אלו היא בד"כ ידידותית וקלה יותר ומשתמשת בתהליך "שטיפה הפוכה" שאינה דורשת פירוק הפילטר.
3.3.3. מערכת Ultra-Violet : המערכת מאפשרת מניעת ירוקת בבריכה, באמצעות חיסול בקטריות הירוקת באמצעות מעברן בסמוך לנורת ה UV . זוהי נורה המופעלת חשמלית ובד"כ מהווה חלק אינטגרלי מהפילטר.
3.3.4. אספקת חשמל למרכיבי המערכת : יש לדאוג לאספקת החשמל לאזור הבריכה באופן התקני והמקצועי ביותר. נדרשת מעורבות של חשמלאי מוסמך שיבצע את ההתקנה ואת כל ההגנות הנדרשות.

4. חפירת בריכת הנוי השקועה (או הקמת הדופן בבריכה מוגבהת.)
עומק המים במרכזה של בריכת הנוי, שם נשתלות בד"כ הנימפיאות – שושנות המים , חייב להיות לפחות 50-60 ס"מ. עומק גדול יותר מאפשר לשתול מגוון רחב יותר של נימפיאות ולאפשר להן להתפתח לשיא גודלן.
בהיקף הבריכה, שם נשתלים צמחי הגדה, על עומק המים להיות לפחות 30-40 ס"מ.

5. איטום בריכת הנוי.
קיימות מספר שיטות איטום :
5.1. איטום באמצעות יריעות איטום ייחודיות לבריכות נוי.
היריעות עשויות מ –PVC או מ – EPDM שהוא חומר גמיש ,איכותי ונוח יותר לעבודה.
מתחת ליריעת האיטום יש לפרוש יריעה גיאוטכנית, המגינה על יריעת האיטום מפגיעת אבנים חדות ושורשים. בנוסף , מומלץ לפזר מתחת ליריעות גם שכבת חול ים. שיטה זאת מאפשרת גמישות רבה בצורת הבריכה, מאפשרת להקנות לבריכה צורה טבעית ועלותה נמוכה יחסית לשיטות אחרות. מצד שני מחייבת מיומנות והקפדה בעת סידור היריעה כדי למנוע בריחת מים וקבלת תוצאה אסטטית מרשימה.
5.2. בריכות נוי מבטון .
מחייבות שילוב ידע מקצועי של קונסטרוקטור בתכנון הבריכה ושל טפסן ואיש יציקות – בעת ביצוע העבודה.עם סיום העבודה יש לבצע מספר שכבות איטום מחמרים מתקדמים המצויים כיום בשוק. עבודת בטון שאינה עשויה במקצועיות, עלולה להיסדק במהלך השנים ולאבד מים. עלות בריכות אלו היא גבוהה, אך במצבים מסויימים, כגון מזרקות גדולות, היא מחוייבת.
5.3. בריכות מפלסטיק יצוק.
קיימים מספר יצרנים ויבואנים המספקים מספר דגמים וגדלים מסוג זה. המבחר מוגבל , אך יכול לשמש בוני בריכות המחפשים התקנה קלה. העלות גבוהה יחסית .

6. בניית מסגרת האבן.
מסגרת האבן בהיקף הבריכה קובעת במידה רבה את אופייה. סוג האבן, צורתה, עובייה ואופן סידורה הם שקובעים כיצד הבריכה תיראה.
מגוון האבנים הוא גדול, החל באבני לקט, המשך באבני שכבות בעוביים שונים וכלה באבן שיש מעובדת או באבן מסותתת.
על האבן להיות מקובעת היטב כך שתאפשר דריכה וישיבה .

7. דשן, מצע וצמחיה.
לשתילת הצמחייה חלק מרכזי בבניית הבריכה האיכותית. על שרשי הצמחים להיות שתולים במצע הנדרש, ולהיות ניזונים בדשן המיועד לצמחי מים.
7.1. קיימים מספר סוגי מצעים מתאימים, כשבראשם עומדים מצעי שתילה מאבן דולומיט או מבזלת.
7.2. על הדשן להיות ייעודי לצמחי מים, כך שלא ישפיע לרעה על איזון הבריכה.
7.3. צמחי מים- מתחלקים למספר קטגוריות :
7.3.1. צמחי גדה : אלו הצמחים הגבוהים שבד"כ נמצאים בהיקף הבריכה.
7.3.2. נימפיאות: הלא הן "מלכות הבריכה", שפריחתן המרשימה מקנה לבריכה אופי קסום ומרגש. קיימים סוגים שונים של נימפיאות, אירופאיות וטרופיות, פורחות יום ופורחות לילה, קטנות וגדולות, וכמובן במגוון צבעים מדהים.
7.3.3. צמחים מחמצנים, המגבירים את תכולת החמצן במים. במגוון סוגים.

8. דגים לבריכת הנוי.
הדגים הם חלק בלתי נפרד מהמיקרוקוסמוס הנוצר בבריכה.בעיקרון, דגי הבריכה הם דגי מים קרים, שאינם זקוקים לחימום המים בתקופת החורף.
8.1. דגי זהב : קיימים זנים שונים של דגי זהב: קומט, שיבונקן, שלייר, סרסה ועוד. יש לוודא שכמות הדגים במים תהיה מבוקרת , כך שלא תכביד על העומס הביולוגי של הבריכה. שיטת "אצבע" לקביעת כמות הדגים שניתן להכניס לבריכה : כ-80 ס"מ אורך דגים לכל מטר מעוקב. לדוגמא, בבריכה בת 2 מ"ק ניתן להכניס דגים באורך כללי של 160 ס"מ , למשל, 16 דגים באורך 10 ס"מ כ"א, 32 דגים באורך של 5 ס"מ כ"א וכו'.
8.2. גמבוזיות- אלו דגים קטנים , בגודל של כ: 2-4 ס"מ כ"א, הטורפים את ביצי היתושים ובכך מונעים התרבות יתושים בבריכה.
8.3. דגי קוי : אלו דגים צבעוניים ממשפחת הקרפיונים . ערכם של דגים אלו , כשהם "באים" בשילובים ובגווני צבע ייחודיים , גבוה ביותר ועשוי להגיע לאלפי דולרים (!) לדג.
בד"כ לא מומלץ להכניסם לבריכות נוי, היות והם נוטים לחסל את צמחיית המים, אלא אם כן ניתן להאכילם באופן מסודר.

ולסיכום: פעולות הקמת הבריכה תומצתו "על קצה המזלג" כדי שתתקבל תמונה מלאה על כל הכרוך בהקמת בריכה. יש לבחון, לבדוק ולבצע כל צעד רק לאחר הבנה מלאה של כל הכרוך ביישומו,תוך הקפדה על כל פרט ופרט.
הקמת הבריכה יכולה להיות פעילות "כייפית", מהנה ומלאת סיפוקים, קצרה או מתמשכת, בהתאם לזמן העומד לרשותכם. והתוצאה הסופית: בריכה שנבנתה בהתאם לתכנונכם ובעמל ידיכם – היא ללא כל ספק מרשימה ובעלת נוכחות "זורמת" ומתמשכת.